29.6. – 3.7.

НЕДЕЉНА ТЕМАТСКА АКТИВНОСТ: ПУЖ

Једно дете у вртић донело пужеве у тегли које је пронашло у дворишту. Деца су радознало гледала како пуж изгледа. Да би задовољили дечју радозналост одлучили смо да децу ближе упознамо са животом пужа. Како изгледа? Где станује? Које врсте постоје? Чиме се храни? Како се креће?

Oдговоре ћемо пронаћи у дечјим књигама о животињама. Листамо сликовницу „Становници ливаде“. Посматрамо фотографије, упоређујемо, описујемо и именујемо оно што видимо. Показујемо слике пужа са кућицом и пужа без кућице.

У току недеље читамо деци песмицу:

Није лако пужу

Иза наше куће живи чудан створ

бешумно се креће, ужасно је спор.

Могло би се рећи да је стварно јак,

терет који носи није баш ни лак.

Није лако пужу кућицу да носи,

али он због тога никад није љут.

Свако вече спава у кревету свом

и у сваком трену спреман је за пут.

Песмицу понављамо више пута. Понудићемо деци да украсе пужа различитим техникама. Поделићемо им шабоне пужа од хамера. Они имају задатак да од понуђеног зрневља риже у боји украсе пужа.

Како би боље дочарали како пуж изгледа кретаћемо се по соби као пужеви. Дете лежи на тепиху наслоњено на лактове и колена и полако се помера напред имитирајући како је пуж спор.

На крају недеље играмо се пластелином и правимо пужеве кућице.