Дневне архиве: 15. марта 2015.

23. – 27. март

ПОНЕДЕЉАК:

старији: „Кад пролеће дође“(235), весници пролећа – колаж

млађи: „Први цвет“ (240) – Висибаба – колаж

УТОРАК:

старији:„Мува и бумбар“–шаљиве песме о животињама (стр. 86)

млађи: Игре речима – богаћење дечјег речника (стр.37)

СРЕДА:

старији: „Шаљиве народне приче“

млађи: Кратке поучне приче о животињама

ЧЕТВРТАК:

старији: Радни листови

млађи: Часописи

ПЕТАК:

старији: Прочитај шта овде пише?

млађи: Погађалице, ређалице, брзалице…

ЛИКОВНО СТВАРАЛАШТВО: Пролеће – уцветало грање – колаж

ЕНГЛЕСКИ ЈЕЗИК:  Introducing ourselves, Repetition, long-short, big-small, dirty-cle, представљамо се, понављамо, дуго-кратко, велико-мало, прљаво-чисто

23. – 27. март

БАЛОН И ТРАКА

Одрасли ће траком завезати неку занимљиву играчку, рецимо балон, лутку, меду… Поред траке којом је везао играчку ставиће још неколико истих трака. Задатак за дете је да повуче траку којом је везана играчка.

Када деца савладају овај задатак одрасли ће неколико играчака везати тракама исте боје и поставити их тако да се траке преплићу. Задатак за дете је да повуче ону траку која води до играчке која је унапред одређена.

Подстицаћемо децу да уче покушајима и погрешкама, као и увиђањем; да пажљиво посматрају положај трака пре него што повуку изабрану. Свако успешно решење проблема наградићемо аплаузом.

Варираћемо број и боју трака, играчака и тако олакшавати или отежавати задатак.

16. – 20. март

ПОНЕДЕЉАК:

старији: „Куца, куца сат“ – музичко васпитање (стр.77)

млађи: „Покрај воде“ – музичко васпитање (стра. 142)

УТОРАК:

старији: задаци у радним листовима

млађи: „Огледалце“ Г. Витез (стр.129)

СРЕДА:

старији:„Тужица једног ловца“ – развој говора (стр. 143)

млађи: Игре погађалице – развој говора

ЧЕТВРТАК:

старији: игре класификације (стр. 192)

млађи: „Девојчица и ласта“ – драмско дтваралаштво (стр. 32)

ПЕТАК:

старији: Правимо огрлице од папира у боји, макарона

млађи: бојимо темпером огрлице од макарона

16. – 20. март

ПОКАЖИ МЕДИ

Меду (претходно обученог) ће одрасли раскомотити уз помоћ детета, које припрема за стицање навике контролисаног пражњења бешике и црева. Заједно са дететом ставиће меду на ношу и тако га наводити да неконтролисано пражњење замени свесним пражњењем док седи на ноши. „Стави, Снежана, меду на ношу, да пишки. Он не воли да буде мокар. Хајде, медо, пш, пш, пш. Ево, Снешка и теби ноша. Покажи меди како ти већ умеш да пишкиш у ношу.“ Одрасли ће ставити дете на ношу и наставити са подстицајима ове врсте. Хвалиће и меду и дете за сваки успех.

Учићемо меду како да пере зубе, руке, како да се обуче, свуче, обује патике, да се чешља и слично.

ОВОМ ДАМ, ОВОМ НЕ ДАМ

Кувам ручак дечици, у тој малој ручици.

Овом дам, овом дам, овом дам, овом дам,

А овом не дам!

Док ове стихове говори одрасли лагано кружи прстом по длану детета, додирује четири прста и на крају ухвати мали прстић.