12. – 16. августа

ШТА ЈЕ ВЕЛИКО, А ШТА МАЛО

Циљ активности је груписање предмета по величини, разликовање предмета по величини.

Пре почетка активности поставићемо парове великих и малих предмета по соби. Затим ћемо изнети пред децу две лутке, од којих је једна знатно већа од друге, упоређујемо их и водимо разговор са децом о величини лутака, показујући делове тела једне и друге лутке. На столу се налазе у пару велики и мали предмети који могу да припадају луткама. Једно по једно дете излази, узима пар предмета, именује их и говори који предет предмет припада којој лутки и зашто, Затим постављају предмете поред одговарајуће лутке. Затим ћемо тражаити да деца седну, једно по једно излази и проналази велике и мале предмете које постављаја поред велике или поред мале лутке. Отежавање задатка је могуће уколико су сви предмети измешани, а васпитач тражи да дете пронађе, на пример, чешаљ за велику лутку, огледало за малу лутку и сл. Уместо лутке могу да се употребе било које играчке или апликације. Целе недеље ћемо се играти са децом игре које захтевају препознавање и проналажење великих и малих предмета.