Дневне архиве: 2. августа 2019.

ПОНЕДЕЉАК: јутарње телесно вежбање

Ово сам ја – упознајемо се међусобно, представљамо себе другима

Прича за поподневни одмор: “Седам гавранова”

УТОРАК: јутарње телесно вежбање

Правила понашања у вртићу – у оквиру ове теме утврђујемо правила лепог понашања у вртићу. Учимо и вежбамо вештине лепог понашања.

Прича за поподневни одмор: “Краљ Кануто”

СРЕДА: јутарње телесно вежбање

Правимо плакат лепог понашања – ликовно стваралаштво

Прича за поподневни одмор: “Храст и шаша”

ЧЕТВРТАК: јутарње телесно вежбање

Читамо књигу о лепом понашању уз илустрације

Прича за поподневни одмор: “Летење у балону”

ПЕТАК: Јутарње телесно вежбање

Полигон спретности – физико васпитање

Прича за поподневни одмор: “Ебони”

Инсекти

Упознајемо децу са термином „инсекти“, које су то животиње (бубамара, мушица, паук, лептир, скакавац и сл.).

Седамо у круг и свако дете из торбе вади по једног пластичног инсекта. Разговарамо о томе како се који зове и где живи. Потом изговарамо имена инсеката, а оно дете које је извукло тог инсекта треба да га подигне увис и покаже другарима

Деца седају за сто и, на претходно припремљеној ливади, лепимо сличице бубица (на траву, дрво, цвет, паукову мрежу).

Музичка игра „Довиђења бубице“

Наше време за музику готово је

Пошаљимо гитару на спавање

Дајмо једно другом пољупце

Видимо се следеће недеље.

Још мало порастите, лепо се дружите,

Веселе песмице певајте,

Довиђења бубице из моје улице,

Видимо се следеће недеље.

Видимо се следеће недеље..

ПОНЕДЕЉАК: Јутарња гимнастика

Слободне активности

Разговарамо како треба да се понашамо у вртићу, шта је лепо а шта је ружно понашање

Игре у дворишту вртића

Прича пред спавање: ,,Два петла и орао“

УТОРАК: Јутарња гимнастика

Игре по центрима интересовања

Ликовно стваралаштво – правимо медузе од хамера и креп папира

Игре на игралишту

Прича пред спавање: ,,Мјмун и корњача“

СРЕДА: Јутарња гимнастика

Игре са конструкторима

Обрада песме ,,Свитац“

Шетња до реке

Прича пред спавање: ,,Жедна врана“

ЧЕТВРТАК:Јутарња гимнастика

Слободне активности

Елементарне игре са лоптом – бацање, котрљање, добацивање

Шетња до стазе здравља

Прича пред спавање: ,,Прича о две панде“

ПЕТАК: Јутарња гимнастика

Слободне активности

У кутку кухиње правимо колаче од пластелина

Игре у дворишту вртића

Прича пред спавање: ,,Корњача и орао“

ЛУБЕНИЦЕ

Окупићемо децу и водити са њима разговор о воћу које једемо током лета: о лубеници, дињи, брескви, шљиви и сл. Деци ћемо током разговора показивати слике наведеног воћа, подстицаћемо децу да воће именују, разговараћемо о изгледу воћа, боји и сл. Након разговора предлажемо деци да цртамо лубенице.

Окупљамо се око стола на коме се налази већ припремљен материјал: црвена, зелена и црна темпера, сунђери у облику троугла и лист хамера за свако дете. Демонстрираћемо деци како сунђер да умачу у црвену темперу и њиме отискују троугао, а потом како да прстићима на то додају кору зеленом и семенке црном темпером. Са децом све време причамо о ономе шта радимо, шта додајемо на наше лубенице. Децу подстичемо и охрабрујемо у самосталним покушајима и помажемо где је помоћ потребна.

Кроз ову активност код деце подстичемо развој говора, богатимо речник, развијамо дечију машту и креативност.

На крају игре, када лубенице буду завршене правимо изложбу радова.

ИГРЕ ВАЉЦИМА

Можемо направити различите врсте ваљака и на разне начине.

* Ваљке од пингпонг лоптице: пробушити шилом лоптицу са две стране. Направити круг од дебље пластифициране жице, сместити у рупе на лоптици.

* Ваљак од амбалаже киндер јаја: израђује се на претходно описан начин.

* Мали куповни ваљци за молерај, са дршком, од сунђера или крзнени.

* Ваљак направљен од точкова сломљених аутомобилчића, са сачуваном осовином између њих.

* Ваљак од окруњеног клипа кукуруза; сломити га са обе стране да би се добиле разне повшине.

На куповне ваљке за молерај могу се додати и обмотати око ваљка, крпице вуница, рупичасти џак за поврће, старе унихоп чарапе, пластичне кесе, канапи и сл.

Подлогу за сликање могу представљати: папир у белој или некој другој боји, картон, хамер, стиропор, иверица, платно… По иверици и стиропору се може више пута сликати, новим слојем боје преко осушеног слоја темпере. Подлоге могу стајати на поду, столу, бетону, а могу бити причвршћене и за зид. Важно је да подлога буде велика и пространа. Посуде за боју треба да буду велике колико и ваљак који се користри како би деца без проблема могла самостално да рукују њим. Активност ћемо организовати напољу, тада деца могу слободно да сликају јер их не ограничава простор, намештај, тепих и могућност да бојама испрљају простор око себе.

ЛОПТЕ

Дајемо деци лопте (велике, мале, у бојама). Деца испитују величину и боју лопти. Именоваћемо боје, котрљаћемо лопте по косој, равној површини. Вежбаћемо хватање лопте, бацање лопте и сл. Певамо песму док се деца играју.

Велике лопте, мале лопте,

Велике лопте, мале лопте.

(показујемо величину лопти рукама)

Види како се котрљају,

Види како се котрљају.

Около, около у круг,

Около, около у круг.

Баш овако, баш овако.

Млађа деца истражују лопте док певамо. Старија деца спарују лопте по величини и бојама.

ПОНЕДЕЉАК: јутарње разгибавање

Обрада приче „Зашто је море слано“

Прича за спавање: „Зашто је море слано“

УТОРАК: јутарње разгибавање

Утврђивање приче „Зашто је море слано“

Прича за спавање: „Kраљ океана“

СРЕДА: јутарње разгибавање

Цртамо шпагетама и темперама.

Прича за спавање: „Вук и мудро јагње“

ЧЕТВРТАК: јутарње разгибавање

Покретна игра „Дан-ноћ“

Прича за спавање: „Један изгубљени меда“