„Док прелазе брда и чуке, мама и тата држе се за руке“

Током септембра и октобра месеца 2019. године стручни сарадници у Предшколској установи „Гимназион“ планирају реализацију програма подршке родитељима „Док прелазе брда и чуке, мама и тата држе се за руке“, који се састоји од различитих активности.

Креирању програма претходило је испитивање ставова родитеља о проблемима и тешкоћама родитељства са којима се свакодневно сусрећу.

Општи циљ пројекта: Подизање квалитета родитељства проширивањем знања и пружањем подршке родитељима.

Специфични циљеви пројекта:

• Стицање знања, нових увида и боље разумевање себе и своје родитељске улоге;

• Критички осврт на сопствене родитељске намере, одлуке и поступке;

• Смелост да се отворено разговара и размењују мишљења и искуства о тешкоћама родитељства;

• Пораст мотивације за повећање броја деце у породици.

На основу прикупљених података креиран је програм подршке родитељима који ће се реализовати путем следећих активности:

9 радионица током којих ће учесници имати прилику да стичу нова сазнања, размењују искуства, дискутују о теми, постављају питања и добијају стручне савете, литературу и уз помоћ едукатора вежбају како да реагују у конкретним проблем ситуацијама са којима се свакодневно сусрећу:

1. упознавање са програмом: „Док прелазе брда и чуке, мама и тата држе се за руке“, разговори о родитељству, очекивања од програма;

2. Развојне карактеристике деце предшколског узраста, разумевање дечјих потреба и интересовања;

3. Васпитни стилови;

4. Развој креативности детета;

5. Послушност, дисциплина – како доћи до ње;

6. Самопоштовање, позитивна слика о себи;

7. Како поступити са дететом у кризним ситуацијама – напади беса, ударање… бурне реакције;

8. Организација слободног времена детета;

9. Опасности из окружења, упознавање детета са стварима и апаратима који могу да буду опасни по њега.

2 предавања о актуелним темама препознатим у резултатима упитника за родитеље, интервјуима, свакодневним неформалним разговорима

1. Стицање здравих навика у исхрани – нутрициониста
  2. Значај вакцинације – педијатар

Јавна манифестација која промовише програм – у Дечијој недељи.

Термини одржавања радионица биће објављени на интернет страници Установе.