Дневне архиве: 17. марта 2019.

ШКРИП – школа креативног програмирања и рачунарења

Налази се у улици Цара Душана 11. Учионица је снабдевена екраном великог формата на коме се приказују објашњења и упутства. Неке од  задатака полазници могу решавати и са свог кућног рачунара. Број полазника по групи је ограничен на 15 и за свакога је обезбеђен по један рачунар на коме ће самостално радити на решавању задатака.

Ради се два пута седмично по сат времена у учионици. Може се радити и од куће кроз израду домаћих задатака. За полазнике који то не желе домаћи задаци нису обавезни. Поред личног контакта са инструктором у учионици, полазници могу да затраже додатна објашњења и помоћ електронским путем преко форума.

Добродошли су полазници свих узраста и свих нивоа почетног знања. Није неопходно познавање рада на рачунару да би се кренуло са обуком. Од пријављених кандидата формираће се групе полазника који могу да раде заједно или у пару. Припремили смо материјале за различите нивое почетног знања и способности. Очекујемо ђаке од 5 до 95 година.

Очекујемо да се код полазника пробуди унутрашња мотивација за учење. Рачунар ће упознати на другачији начин. Откриваће безбројне могућности за примену свог знања у свакодневном животу и раду. Научиће како размишља један програмер. И све то кроз игровне задатке. Полазници ће имати утисак да се играју не слутећи да раде веома озбиљну ствар.

ПО ЧЕМУ ЈЕ НАША ШКОЛА ПОСЕБНА?

Сведоци смо да се у нашој земљи нуди велики број рачунарских обука за давно превазиђене технологије. Креирање нових апликација није могуће са технологијама које су биле актуелне пре 20 и више година. Такве технологије се користе само за одржавање апликација које су настале су пре више од 10 година, још увек су у употреби, али је сасвим извесно да ће у догледној будућности бити замењене новим технологијама. Уколико не буду превазиђене, биће реновиране и осавремењене. Још увек се понегде може наћи радно место које захтева познавање тих застарелих технологија. До када, то нико не може знати, јер се у области програмирања ствари унапређују на дневном нивоу. Нове апликације се стварају на бази технологија које су још увек у повоју и које ће достићи свој врхунац популарности у будућности.

Свет рачунара се мења огромном брзином и технологије релативно брзо застаревају. Сваке године појављују се нови програмски језици, нове развојне платформе, нове библиотеке. У нашој школи ћемо користити најсавременије технологије, алате и програмске језике. Рад на овим технологијама обезбеђује да полазници стечено знање могу да примене у свом будућем раду. Познавање таквих технологија отвориће им могућности за проналажење бољег радног места. Плате за такве програмере су веће и за њима је већа потражња, јер је много  мање програмера са таквим знањем него ли програмера који познају неке древне технологије.

Полазници ће у нашој школи научити како да се самостално упознају са технологијама које ће се тек појавити и како да се оспособе за рад са њима. Нове технологије, да би биле усвојене и стекле ширу примену, увек прате и многобројни ресурси за самостално упознавање са њима. У нашој школи ђаци ће учити како да ове ресурсе употребе. То је вештина која их може ставити испред конкуренције.

ШТА ЋЕ СЕ УЧИТИ У ШКОЛИ?

• упознајемо полазнике са основама више модерних програмских језика
  • решавамо задатке предвиђене за савладавање основних програмских конструкција у конкретним програмским језицима
  • развијамо програме који аутоматизују неке операције које свакодневно мануелно обављамо користећи рачунаре