9. – 13. јули

KУТИЈА ЗА ДУГМАД

Васпитач даје детету велику кутију за дугмад и неколико малих тегли, тако што их савља на послужавник или на простируку како би тиме ограничио подручје на ком ће дете вежбати. Када детету понудимо неки материјал који служи за сензорно истраживање, треба да пустити да самостално ради, не треба утицати на оно што при томе отркрива (осим у случају да материјал захтева давање у детпутстава детету шта треба да ради).

Дете ће моћи да завуче руке у кутију с дугмићима, да их вади и разврстава тако што ће на пример, вадити само најмању дугмад, или само црвену, или само плаву.

С временом, дете ће почети да запажа све више и више појединости: дугмад од метала, дугмад четвртастог облика, дугмад са две или са четири рупице. Оно ће моћи да пуни и празни тегле, отвара их и затвара и користи за различита разврставања.

Ако пустимо дете да истражује онако како жели не коментаришући оно што ради, биће у стању да се усредсреди и долазиће самостално до нових открића.