9. – 12. јануар

ШТА ЈЕ ВЕЛИКО, А ШТА МАЛО

Циљ активности је груписање предмета по величини, разликовање предмета по величини.

Пре почетка игре васпитач поставља парове великих и малих предмета по соби. Затим износи пред децу две лутке, од којих је једна знатно већа од друге, упоређује их и води разговор са децом о величини лутака, показујући делове тела једне и друге лутке.

На столу се налазе у пару велики и мали предмети који могу да припадају луткама. Једно по једно дете излази, узима пар предмета именује их и говори који предмет припада којој лутки и зашто. Поставља затим предмете поред одговарајуће лутке.

Васпитач затим тражи од деце да поседају по соби, једно по једно излазе и проналазе велике и мале предмете које постављају поред велике или поред мале лутке.

Отежавање задатака је могуће уколико су сви предмети измешани, а васпитач тражи да дете пронађе, на пример, чешаљ за велику лутку и огледало за малу лутку и слично. Уместо лутке могу да се употребе било које играчке или апликације. Читаве недеље играћемо са децом игре које захтевају препознавање и проналажење великих и малих предмета.