Дневне архиве: 3. јануара 2018.

Зимовање на Руднику

Због великог броја малишана који су добили овчје богиње и опасности да и друга деца у скорије време оболе, зимовање на Руднику се одлаже за термин: 7. – 17. фебруар.

Надамо се да ће можда и снег да нас обрадује.

3. – 5. јануар

СРЕДА: Децу упознајемо са садржајем песме „Бадњак“ Добрице Ерић. Доносимо грану младог цера и разговарамо са децом о обичајима за Бадње вече. Изводимо игру улога где деца опонашају уношење бадњака у кућу. Делимо их у две групе. Једна група уноси сламу и бадњак, а друга су укућани који дочекују полагача. Касније деца мењају улоге. Објашњавамо деци зашто се слама ставља испод стола и шта радимо када  је поставимо.

ЧЕТВРТАК: Казујемо песму „Бадњи дан“ Добрице Ерић. Разговарамо о прочитаном. Доносимо малу погачу коју  ломимо са децом. Посматрамо ко је шта извукао. Истичемо значење пасуља, кукуруза, гранчице дрена и паре у погачи. Говоримо о положајнику и чиме га дарујемо када нам дође у кућу.

ПЕТАК: Доносимо сламу, гране јеле, жир, шишарке и љуспе ораха. Заједно са децом правимо божићни венац и икебане.

ВЕЖБЕ ЗА РАЗГИБАВАЊЕ

Децу стављамо у полукруг. Окрећемо с елево, десно, ходамо лагано, лагано трчимо, ходамо прсти – пета. Обема рукама бацамо лопту другу, другарици, котрљамо лопте по поду.

Играмо се „леденог чике“ – један јури друге по соби, а остали беже.

Седамо у полукруг на тепих и радимо вежбе дисања. Дижемо руке и удишемо ваздух на нос, а када их спуштамо издишемо ваздух на уста.

ИГРЕ ПАПИРОМ

Васпитач држи папир и поиње игру „свирање папиром“. Наизменичним скупљањем и ширењем папира васпитач производи звук  позивајући дете да се и оно укључи у игру. Током заједничке игре подстиче и подржава дете да „свира“, невербално и вербално показује задовољство у игри.

Гужваћемо папир и „брисати“ њиме радне површине у соби. При томе се изводе различити покрети  уз ослушкивање звука који производи папир приликом „брисања“.

Игру завршавамо прављењем лоптица од папира који је употребљен за брисање и убацивањем истих у корпу, кутију, кош.

Дете гужва, цепка, прави лоптице од папира. Омогућићемо деци да листају часописе, новине, сликовнице.

СРЕДА: Обрада песме „Христос се роди“ Душан Карановић

ЧЕТВРТАК: Читамо Божићне приче, разговарамо о празнику и обичајима; радни лист из упознавања околине: Како се прослављају празници

енглески језик: Personal pronouns – 10 – 10,30

ПЕТАК: Правмо Божићне украсе и китимо Бадњак; Играм се и учим – решавамо логичке задатке

ликовно стваралаштво: Нова година у мојој породици – 14,45 – 15,15

3. – 5. јануар

СРЕДА: Разговарамо о предстојећем празнику – читамо приче о рођењу и животу Исуса Христа

ЧЕТВРТАК: Обрада песме: „Христос се роди“ Милош Стефановић

ПЕТАК: Правимо Божићне украсе, китимо бадњак и слушамо Божићне песме

ликовно стваралаштво: Нова година у мојој породици – 14,45–15,15

СРЕДА:

Разговарамо о празницима, како смо провели новогодишње празнике, шта нам је донео Деда Мраз

ЧЕТВРТАК:

Ближи се Божић. Зашто славимо Божић? Шта се ради само кад је Божић, а не неким другим данима. Учимо шта је чесница, шта је Бадњак, како се поздрављамо на божић…

ПЕТАК:

Учимо песмицу „Жир, жир, жир“ Моше Одаловића и правимо украсе од теста различитог облика

ДОЧЕКУЈЕМО БОЖИЋ

Разговараћемо о празничним свечаностима, а посебно о обичајима везаним за предстојећи празник. Уз помоћ слика ћемо усвојити празничне обичаје. Причаћемо о храни која се спрема, о Бадњем дрвцету које се кити, о поздравима за Божић.

Слушаћемо Божићну песму: „Божић, Божић, благи дан“

3. 5. јануар

БОЖИЋ

Причаћемо са децом о обичајима који се спроводе на Бадње вече и на најрадоснији хришћански празник Божић. Уз помоћ сликовница ћемо лакше усвојити празничне обичаје. Показаћемо деци сламу, жито и пшеницу, дрвце Бадњак.

Причаћемо о сечењу Бадњака, о бадњем дрвцету које се кити, хтани која се спрема за Бадњу вечеру, о чесници која се меси на Божић и осталим обичајима.

У току недеље ћемо слушати Божићне песмице и правити украсе за бадњак од теста.

У СУСРЕТ БОЖИЋУ

Причаћемо са децом о предстојећем празнику Божићу. Упознаћемо их са неким обележјима Божића. Показаћемо им сламу, дрвце Бадњака, жито, пшеницу и слично. Певаћемо им Божићне песмице:

„Божић, Божић, бата

носи киту злата

да позлати врата

и оба довратка

и сву кућу до краја.“

„Ја сам мали Петар

трчим као ветар.

да претрчим преко мора

да добијем два, три ора.“

У току недеље са децом ћемо од ролница папира правити Божићног анђела којег ће понети кући да украсе своје Божићно дрвце.