Дневне архиве: 3. августа 2017.

ПОНЕДЕЉАК:

Задаци у раним листовима и часописима

школа шаха: 13 – 14

ликовно стваралаштво: Пуж – 15,30 – 16

УТОРАК:

Чаробна кутија – игре које волимо

енглески језик: Humans – 13 -13,45

Саобраћајни квиз

ликовно стваралаштво: Лубеница – 15,30 – 16

Слажемо велике слагалице

енглески језик: Humans – 13 -13,45

ПЕТАК:

Читамо најлепше приче српске народне књижевности

Разговарамо о главним јунацима и догађајима

ПОНЕДЕЉАК:

Дружење са папагајом. Наш нови друг у вртићу зове се Пипи и желимо да се што боље упознамо са њим. Посматрамо га, хранимо, певамо му и разговарамо о папагајима, учимо све о њима.

УТОРАК:

Кување чорбе – у велику шерпу убацујемо поврће, солимо, мешамо и пробамо. Донећемо разне састојке и „послужити“ наше јело у тањирићима. Обавезно „палимо“ и „гасимо“ шпорет, дувамо у чорбу, јер је топла и перемо посуђе на крају игре. Бришемо посуђе крпицама и одлажемо га на одређено место.

СРЕДА:

Лепеза – за ове вреле летње дане од папира правимо лепезе како би се расхладили. Пре самог савијања, шараћемо папир оловкама у боји.

ЧЕТВРТАК:

Вежбамо бон-тон. Свако дете ће изаћи из собе, позвонити и рећи осталој деци „добар дан“. Другари ће гласно и јасно одговорити са „добар дан“, а на изласку са „довиђења“. Јако је важно да научимо да васпитаче поздравимо ујутру на пријему и поподне на одласку, јер и они поздрављају нас.

ПЕТАК: Провлачење између чуњева задатом путањом. Поставићемо препреке које деца пролазе ходајући или пузећи. Анимирамо их да између чуњева прођу на пр. Као глиста, као мачка, као зекан.

ПОНЕДЕЉАК:

Посетићемо Регионални центар за професионални развој запослених у образовању: Луткарске радионице за децу и васпитаче – 10 – 11 часова

Игра „Ухвати звонара“ – дете везаних очију покушава да ухвати дете које држи звоно.

УТОРАК:

Басна: „Уображени петао“ – читамо басну и разговарамо о добрим и лошим поступцима главних јунака.

СРЕДА:

Закључивање по аналогији – деца на основу слике долазе до одговора на постављено питање. На пример: шта припада птици (гнездо), шта је куцино (кућица)… Од три понуђене слике дете бира једну која је одговарајућа.

ЧЕТВРТАК:

Шарени торањ – од рециклираног материјала ћемо правити торањ са шареним штапићима. Деца имају задатак да уз помоћ пластичне пинцете стављају куглице на означено место на штапићу. Помоћу ове игре вежбамо фину моторику.

енглески језик: Wild animals – 9,30 – 10

ПЕТАК:

Радимо задатке у радним листовима и часопису

енглески језик: Wild animals – 15 – 15,30

Радни листови и часописи

УТОРАК:

„Како живи Антунтун“ – Григор Витез – Током ове активности смишљаћемо лагарије и изокретати речи и реченице. На пр. Васпитач каже: Птица седи на грани, а деца говоре: Грана седи на птици.

СРЕДА:

Рибице од алуминијумске фолије. На парчету фолије помоћу мрежице и рендета, направићемо рибље крљушти које ћемо бојити фломастерима. Рибице ћемо уселити на морско дно које смо правили претходне недеље.

ЧЕТВРТАК:

Сец – сец – Учимо како се користе маказе тако што ћемо сецкати картончиће на којима су нацртане различите кривудаве и праве линије. То ће бити шаблони за сецкање.

енглески језик: Parts of animal s body – 9,30 – 10 часова

енглески језик: Parts of animal s body – 9,30 – 10 часова

ИГРЕ ЛОПТОМ

Током читаве недеље вежбаћемо и играти се уз помоћ лопте.

• у седећем ставу (манипулисање)
  • мотивисаћемо децу да „јуре“ лопту четвороношке
  • подигни лопту са пода
  • „баци“ лопту
  • додај лопту, гурај је равној површини
  • убаци је у кутију
  • баци лопту са две руке
  • подигни лопту изнад главе
  • котрљај лопту из седећег става

СТАВИ УНУТРА И ИЗВАДИ ВАН

Припремићемо неколико кутија и разне предмете и играчке (животиње, аутићи, коцке…). Обратићемо се деци и предложити им како можемо да се играмо: „Хајде да ставимо све животиње у кутију! Сада ћемо све животиње извадити из кутије…“

Током недеље корак по корак ћемо отежавати задатке. „Шта ћемо прво да ставимо у кутију? Хајде сада да извадимо само аутиће…“

Ове активности су важне за подстицање говорног, интелектуалног и социоемоционалног развоја детета.

7. – 11. август

Социоемоционални развој: Правимо фарму.

•  Деца ће користити коцке како би саградила фарму, ограду и остало. Подстицаћемо децу да животиње хране јабукама, сеном, шаргарепом, као и да размишљају о некој другој храни за животиње. Док се играју, разговараћемо о именима животиња и о називима за њихове младунце.
  • Спаривање животиња – деца имају задатак да споје животињу са њеним младунцем. Помагаћемо деци питањима: Која животиња је његова мама? Како се она зове?

Ове игре ће нам помоћи да научимо да именујемо животиње, њихове младунце, да их сортирамо по различитим критеријумима.

старији: супротности

млађи: бројеви до 10

енглески језик: Wild animals – 15,30 – 16

ликовно стваралаштво: Пуж – 15,30 – 16