Дневне архиве: 13. маја 2017.

Покренимо нашу децу – систематски физијатријски преглед деце

Министарство просвете, науке и технолошког развоја и Српски савез професора физичког васпитања и спорта, покренули су програм под називом „Покренимо нашу децу“. Тим програмом уводи се свакодневна физичка активност у свим основним школама у Србији, у циљу превенције лошег држања, деформитета кичме, гојазности и неактивности код млађих ученика. Програм је покренут после забрињавајућих  статистичких података који кажу да је чак 70% ученика недовољно физички активно, сваки четврти ученик  гојазан, док сваки пети има лоше држање.

aleksandra-kostićУ ОШ Вук Караџић као наставак програма „Покренимо нашу децу“, уследио је и физијатриjски  систематски преглед   ученика – дијагностика  деформитета кичменог стуба са прегледима стопала.

Ова акција се спроводи уз сагласност Министарства просвете, науке и технолошког развоја и у сарадњи са Удружењем педагога физичке културе Београда, Министарства омладине и спорта, Ековел центра за корекцију стопала, Вишом медицинском школом у Београду и Заводом за спорт и медицину спорта Републике Србије.

pokrenimo-nau-decuМерења и дијагностику у Чачку  обавили су докторка Невенка Јовичић, специјалиста физикалне рехабилитације и субспецијалиста дечије рехабилитације и Александра Костић, физиотерапеут струковних студија и представник фирме Ековел.

После обраде добијених података уследиће пројекат који ће омугућити превентивно  и корективно вежбање.

КРАЈЕМ МАЈА, ПОЧЕТКОМ ЈУНА МЕСЕЦА У ПУ „ГИМНАЗИОН“ ОБАВИЋЕ СЕ ПРЕВЕНТИВНИ ФИЗИЈАТРИЈСКИ СИСТЕМАТСКИ ПРЕГЛЕД ДЕЦЕ.

Преглед је бесплатан и обавља се уз сагласност родитеља. Васпитачи ће Вам наредних дана поделити образац сагласности који треба да попуните и потпишете уколико сте заинтересовани за овај преглед.

ПОНЕДЕЉАК:

старији и млађи: задаци у радним листовима

енглески језик, група A: Small, smaller, the smallest 15,30–16

ликовно стваралаштво: Долазе нам ласте – 15,30-16

УТОРАК:

старији и млађи: Учимо песмицу ( разговор са децом о планети земљи, каква је наша планета)

„Планета земља“

„Океани, мора, речице и реке,

прелепа језера и барице неке,

обојили Земљу сви у плавој боји.

То ми се баш свиђа и лепо јој стоји.

Зелене су шуме, ливаде и поља.

Да дишемо дубоко, свуд’ где ти је воља.

Ту и тамо има жуте и црвене,

да обојиш песак и камене стене.

Од снега су бели врхови планина,

чувајмо планету поручујем свима!“

енглески језик, група B: Small, smaller, the smallest – 15,30-16

СРЕДА:

старији и млађи: Радимо задатке у свескама

енглески језик, група A: Tall, taller, the tallest – 15,30-16

ликовно стваралаштво: Лептир – 15,30-16

ЧЕТВРТАК:

старији и млађи: Обрада бројалице „Зека“

енглески језик, група B: Tall, taller, the tallest – 15,30-16

ПЕТАК:

старији и млађи: плетемо наруквице од шареног канапа

ИМИТИРАЊЕ ГЕСТОВА

Ове игре се могу изводити групно или индивидуално. Одрасли може да покаже детету неки гест и да га подстиче на понављање или да обоје понављају гест који је дете измислило. Гестови и покрети које дете може да понови су следећи: миловање по образу, трептање, намигивање, миловање по глави и коси, смех, мрштење, љутња, плач, давање пољупца руком, махање, покрети „кобајаги“ (мешање фила за торту, возимо ауто, јашемо коња, перемо веш…).

Све ове гестове је пожељно изводити пред огледалом, да би дете стекло јасну слику о сопственом телу и његовим акцијама.

ГРАЂЕЊЕ КУЛЕ

Одрасли од једноставних коцки започиње да гради кулу, а децу подстиче да наставе започето.

Играње коцкама је забавно, али и важно за касније успешно решавање проблема и развијање математичких способности.

Приликом игре са конструкторима деца уче о равнотежи, висини, тежини, облику, величини.

На овом узрасту детети је лакше да гради са крупнијим и лакшим конструкторима.

15. – 19. мај

ПОНЕДЕЉАК: Данас се један дечак повредио, био је непажљив. Хоћемо да му помогнемо. Користимо фластере да прекријемо повреде. Деца спајају фластер са повредом (спајају исто). Учимо се емпатији и хуманости. Разговарамо о томе како се ми осећамо када паднемо, ко нам помогне…

УТОРАК: Бројалица:              „Енци менци“

„Енци, менци на каменци,

тамо кују дванаест деци,

ин, пин, чарапин, чараупе,

једи супе баш ти!“

СРЕДА: Ликовно стваралаштво – Шарене гусенице у трави. Користимо темпере, техника је отискивање, а рад са децом индивидуалан.

ЧЕТВРАТАК: Данас у групи делимо загрљаје и пољупце. Подстичемо децу да буду нежна, како према другарима тако и са васпитачицама, да се воле и поштују. Вежбамо јаче и слабије загљаје и пољупце у образ, главу, носић, руку…Ако некоме треба нежности може да сврати у нашу групу.

Радни листови

млађи и старији: природа (стикери), улепшавамо двориште цвећем

ПОНЕДЕЉАК:

„Џинови у трави“ – ликовно стваралаштво

УТОРАК:

Становници ливаде – свет око нас

Отискивање

Рад у радним листовима

енглески језик: The tallest, the shortest, the biggest, the smallest 9,30 – 10

ПЕТАК:

Бројалица: „Сео цар на кантар“

енглески језик: The tallest, the shortest, the biggest, the smallest – 9,30 – 10