Дневне архиве: 21. новембра 2016.

ПОНЕДЕЉАК: Испред – иза – почетни математички појмови

школа шаха: 11 – 12 часова

ликовно стваралаштво: Кад оловке марширају – 15,30 – 16

УТОРАК: Математика: Изнад – испод – радни лист страна 11Слово Л; Тата немој да будеш ловац

енглески језик: The world around us: The Earth (animals) – 13 – 13,45

СРЕДА: Развој говора – слово М; Породица – упознајемо свет око нас; пробамо новогодишњу приредбу

ликовно стваралаштво: Јеж – 15,30 – 16

ЧЕТВРТАК: Задаци у часопису Крцко; проба новогодишње приредбе

енглески језик: The world around us: The Earth (animals) – 13 – 13,45

ПЕТАК: Читамо причу број 2 – Прва шетња; проба новогодишње приредбе

ЖМУРКЕ

Деца се играју у простору радне собе. Одрасли узима велику мараму и ставља је на главу детета. „Где је Лазар? Нема Лазара!“ – скине мараму и каже „А,а,а,ево Лазара!“ Још једном прекрива главу детета: оно покушава да скине мараму, а одрасли му у почетку помаже. Дете затим почиње само да скида и ставња мараму на своју главу.

Одрасли може и одрасле да сакрива, да би дете са њих скидало мараму.

Дете може да се налази у рукама одраслог. Други одрасли се крије иза његових леђа и одједном се појављује, час са једне, час са друге стране. Одрасли пита: „Где је тета Мица?“ тета Мица се појављује, дете се радује, а одрасли узвикује: „Ево тета Мице!“

Слична игра се може организовати сакривањем одраслог, али тако да га дете увек делимично види. Одрасли дозива дете, извирује и подстиче га да га пронађе, а затим се појављује и весело говори: „Ево ме, ту сам!“

Игра жмурке има за циљ упознавање са именом детета и именима друге деце и одраслих.

21. – 25. новембар

ПОНЕДЕЉАК: Скривалице – користимо ћебенце да се сакријемо од васпитача. Позивамо другаре да зажмуре, прекријемо једно дете и замолимо за тишину. Другари погађају ко недостаје (док жмуре издвојимо дете из групе и сакријемо га). На овај начин вежбамо пажњу и концентрацију и развијамо машту.

УТОРАК: Радни листови – старија група: лепимо апликације јабука на одговарајуће место, пребројавами их, па онда лепимо бројеве (учимо бројање); млађа група: лепимо апликације дрвећа и лепимо цветиће у башту. Рад са децом је индивидуалан.

СРЕДА: Данас листамо бајке. Гледајући слике погађамо која је у питању. Бајке које деца највише воле ћемо читати. Тако деца заволе књиге, почну да манипулишу истом, богате свој речник и машту, развијају говор.

ЧЕТВРТАК: Обрада песме „Дедин шешир“

Ветар дува, ветар свира, оста деда без шешира.

Дедин шешир нов, одлете на кров.

А на крову седи маче, па удари шапом јаче.

Врати шешир деди и оста да седи.

Уз илустрације деца слушају строфу по строфу, па понављају по жељи. Рецитујемо сви заједно, у групама или паровима. У паузама дувамо ако ветар, чистимо шапе као маче и шетамо са шеширом.

ПЕТАК: Почетак припрема за дочек Деда Мраза – вежбамо кореографију уз песму „Зима, зима, е па шта је“.

КУГЛАЊЕ СА ФЛАШАМА

Деца  користе флаше за игру куглања. Котрљањем лопте деца вежбају крупну моторику и координацију око рука. Ова игра им помаже да схвате однос узрока и последице када лопта удари флаше и обори их. Када се деца играју заједно, као у овој игри, она уче да сарађују и чекају свој ред.

21. – 25. новембар

ПОНЕДЕЉАК: Обрада басне „Лисица се осветила вуку“ Српска народна књижевност за децу, Никола Вујчић

УТОРАК: Правимо венац другарства – ликовно стваралаштво

СРЕДА: Скупови, елементи скупа – почетни математички појмови