21. – 25. новембар

ЖМУРКЕ

Деца се играју у простору радне собе. Одрасли узима велику мараму и ставља је на главу детета. „Где је Лазар? Нема Лазара!“ – скине мараму и каже „А,а,а,ево Лазара!“ Још једном прекрива главу детета: оно покушава да скине мараму, а одрасли му у почетку помаже. Дете затим почиње само да скида и ставња мараму на своју главу.

Одрасли може и одрасле да сакрива, да би дете са њих скидало мараму.

Дете може да се налази у рукама одраслог. Други одрасли се крије иза његових леђа и одједном се појављује, час са једне, час са друге стране. Одрасли пита: „Где је тета Мица?“ тета Мица се појављује, дете се радује, а одрасли узвикује: „Ево тета Мице!“

Слична игра се може организовати сакривањем одраслог, али тако да га дете увек делимично види. Одрасли дозива дете, извирује и подстиче га да га пронађе, а затим се појављује и весело говори: „Ево ме, ту сам!“

Игра жмурке има за циљ упознавање са именом детета и именима друге деце и одраслих.