Дневне архиве: 30. октобра 2016.

ЧАРОБНА КЕЦЕЉА

Одрасли са необичном кецељом позива децу да у мноштву џепова пронађу изненађења (огледалца различитог облика). Када их деца пронађу иницира разговор са децом питањима: „Шта је то? (додирује део лица неког детета – нос, око, чело..) Огледалце ће открити тајну: Ко је на свету најлепши?  Погледајте у своје огледало. Ко је најлепши? Кога видиш?

31. октобар – 4. новембар

ПОНЕДЕЉАК: Еколошки разговори – вода, ваздух, загађивање околине. Читамо причу о Ђубривоју Отпадићу.

УТОРАК: Занимања – шта су занимања, које је занимање наших родитеља, користићемо апликације и слагалицу Пиком – занимања

СРЕДА: Пекар – месимо тесто, птравимо плетенице, кифле…

ЧЕТВРТАК: Учимо песмицу: „Пекарчић“

Пекарчић

Руке перем, брашно сејем, капица на глави.

Месим тесто тако вешто, као пекар прави.

Пећ се жари, у њу стављам, хлепчиће по реду.

Кора глатка, биће слатка кад је деца једу.

енглески језик: 9,30 – 10 часова

ПЕТАК: Покретна игра „Дон Марион“

енглески језик: 15 – 15,30 часова

ГДЕ ЈЕ САТ?

Васпитач навија будилник да звони пред децом. Деци скрећемо пажњу на друге играчке док навијени сат покривамо пеленом или марамом. сакривамо га у близини деце, а када зазвони кажемо деци: „Шта је то? Пронађи га! Где је?“

Подстичемо дете да открије сат или да се креће према извору звука који производи навијен сат.

Читаве недеље ћемо се играти звучним кутијама, звечкама, трубицама… Правићемо звечке од амбалажног материјала.

31. октобар – 4. новембар

ПОНЕДЕЉАК: Весели кишобрани – да више не бринемо око кише направићемо кишобране који ће стајати у вртићу. Користићемо папир и фломастере. пробаћемо сви заједно да се сакријемо испод папирног кишобрана. Направићемо изложбу за родитеље. Циљ нам је да деца развијају машту.

УТОРАК: Скакућемо по блатњавим барицама. Позивамо другаре да обују своје гумене чизме (каобајаги) и упадну у барицу – већу и мању (математика – релације). Пошто смо с еупрљали од блата, перемо се, опет каобајаги – отварамо чесму, пустимо воду, трљамо руке сапуном, бришемо „пешкиром“… Ове радње понављамо уз речи песме „Прљаве руке“. Деца воле да раде „каобајаги“.

СРЕДА: Данас је у нашој групи гост госп. Синтисајзер. Долази нам из старије васпитне групе и жели да га деца свирају. Позивамо једно по једно дете да нам „одсвира“ нешто, а затим да стисне дирку, па направи покрет. Одушевљена публика наградиће свако дете аплаузом. Учимо се стрпљењу, вежбамо пажњу, али и координацију покрета уз музику.

ЧЕТВРТАК: Направићемо „лутке“ на штапу од два листа. Наћи ћемо два већа листа и деца ће помоћи да направимо очи, нос, уста, зубиће. Када направимо јесење лутке замолићемо их да нам испричају како је живети на дрвету, шта се деси када дође јесен, како му је кад пада киша, а како кад их деца газе испод дрвећа. Циљ нам је да богатимо речник дтеета, да откривају јесење промене у окружењу, да развијамо емпатију према природи.

ПЕТАК: Организујемо ручак у групи. Много смо гладни. Пола групе иде у набавку аутићима, колицима и пешке и за то добијају кесе. Друга половина припрема ручак: укључује шпорет, припрема посуђе, пере донете намирнице… Негујемо сарадничке односе, играмо игре улога, учимо по моделу.

ПОНЕДЕЉАК:

старија: Ликовно стваралаштво – сликамо мешањем боја

млађа деца: Ликовно стваралаштво – сликамо мешањем боја

ликовно стваралаштво: Зимница – 15,30-16

енглески језик, група А: My body – 15,30-16

УТОРАК:

старији: Музичка активност – учимо песмицу у пратњи хармонике

млађи: Обрада бројалице: „Киша и мрав“

енглески језик, група Б: My body – 15,30-16

СРЕДА:

старији: радни листови

млађи: радни листови