Дневне архиве: 18. септембра 2016.

ПОКАЖИ ЛУТКИ

Лутку (претходно обучену у гаћице и панталонице) одрасли раскомоћује уз помоћ детета, које припрема за стицање навике контролисаног пражњења бешике и црева. Заједно са дететом ставља лутку на ношу, чиме наводи дете да неконтролисано пражњење замени свесним пражњењем док седи на ноши. „Стави Снежана лутку на ношу. она не воли да буде мокра. Хајде, лутко, пи,пи,пишшш. Ево, Снешка и теби ноша. Покажи лутки како ти већ умеш да пишкиш у ношу.“ Ставља дете на ношу, а у време седења тихо емитује музику.

Улога музике у овој ситуацији је стварање пријатне климе, у којој дете осећа сигурност и опуштеност потребну за прихватање сарадње.

19. – 23. септембар

ПОНЕДЕЉАК: Разговарамо са децом на тему улице. Питамо их да кажу шта су приметили на улици, које саобраћајне знаке, чему они служе, која правила знају, шта ради саобраћајац, где и како се прелази улица…

ликовно стваралаштво: Дедине, бакине приче – 15,30 – 16

УТОРАК: Бојимо саобраћајне знаке – ликовно стваралаштво

енглески језик: Theme II: Introduction, Lesson 1: Whats your name?

СРЕДА: Математички центар – разврставамо саобраћајне знакове по облику

ликовно стваралаштво: Моја жеља

ЧЕТВРТАК:                                                  „Семафор“

Час је црвен, час је жут,

час је ведар, час је љут.

Прво око значи: Стој!

да не буде после: Јој!

Друго око значи: Пази!

Може нешто да те згази.

Треће значи: Срећан пут!

Не замери што сам љут!

енг.језик:Theme II:Introduction,Lesson 2: Im a boy, im a girl

ПЕТАК: Игра „Семафор“ – изабрано дете је окренуто леђима и каже: зелено. Сви крену ка њему. Када оно каже: црвено и нагло се окрене сви треба да су залеђени. ко није враћа се на старт.

школа шаха: 15,30 – 16

ПОКАЖИ ЛУТКИ

ПОНЕДЕЉАК:

„Спретни прстићи“ – развој фине моторике, координације око-рука. Вајамо од теста у боји користећи оклагије и друге алате. Подстичемо децу да одвајају велико и мало парче, именујемо шта смо направили, правимо изложбу дечјих радова.

УТОРАК:

„Скочи као, као…“ – Децу ћемо подстицати да имитирају животиње које скачу, налоге ћемо наизменично гласно или тихо. Одрасли ће с времена на време погрешити и рећи: „Скочи као глиста!“ Тако деца вежбају пажњу. Ова активност помаже новој деци да с еукључе у заједничку игру, развија спретност, окретност, подстиче сарадничке односе и емпатију.

СРЕДА:

„Лек за душу“ – Деца воле да слушају музику, па се данас крећемо у ритму одређене песме. Ако је песма „спора“ деца се њишу као гране на ветру, ако је „брза“ подижу руке, мућкају главице, скакућу… Усмераваћемо пажњу деце на поједине делове песама.

ЧЕТВРТАК:

„Ми се не бојимо, учимо да бројимо“ – Док се играмо или поспремамо собу гласно бројимо од 1 до 5. Ако неко зна и даље, настављамо.

ПЕТАК: „Лепе речи“ – Учимо да користимо речи: „Добро јутро“, „Довиђења“, „Изволи“, „Хвала“… Користимо све лутке, меду и куцу како би показали деци како се лепо понашамо.

ПОНЕДЕЉАК:

„Моје тело“ – радни лист, Глава, рамена, стомак, колена

ликовно стваралаштво: дедине, бакине приче – 15,30-16

УТОРАК:

„Било га, па није“- ређалица, графомоторичке вежбе

енглески језик: Theme I: Rules at the table, Lesson 3 Set the table for two – 13-13,40

СРЕДА:

Велико – мало – радни лист

ликовно стваралаштво: Моја жеља – 15,30 – 16

ЧЕТВРТАК:

Вежбе равнотеже, ходање по линијама са књигом на глави

енглески језик: Theme I: Rules at the table, Lesson 4 Pass me … please – 13 -13,30