Дневне архиве: 3. маја 2015.

4. – 8. мај

ПОНЕДЕЉАК:

старији: Метар

млађи: Крива и права линија

Енглески језик:

УТОРАК:

старији и млађи: У госте нам долази ватрогасац

СРЕДА:

млађи: Народне бајке и приче: Девојка бржа од коња

старији: Народне бајке и приче: Биберче

Енглески језик:

ЧЕТВРТАК:

млађи и старији: Задаци у радним листовима и часописима

ликовно стваралаштво:

ПЕТАК:

старији: Вежбамо у природи

млађи: Правимо бубамаре од папира

ликовно стваралаштво:

11. – 15. мај

ИГРЕ КОЦКАМА

Приликом разноврсних игара коцкама одрасли ће указивати на њихову величину и боју. Припремиће црвену, плаву и жуту кутију и тражити од деце да све црвене коцке ставе у црвену кутију. Децу која не познају боје подстицаће да коцке ставе у кутију исте боје, а код деце која су овладала основним бојама задатак ће компликовати тако што ће тражити да црвене коцке ставе у плаву кутију.

Даље ће инсистирати да се граде различите конструкције од коцака исте боје, стављањем коцака тако што ће ређати наизменично коцке у две боје (црвену, жуту, опет црвену, па опет жуту…). Покушаће да направи низ од две или три боје и тражиће од старије деце да направе исти низ, исту комбинацију боја. Затим ће правити конструкцију од коцака различите величине и захтевати да дете направи исту. Правиће дугачку, кратку, ниску, високу, дебелу, танку, једнобојну, шарену… грађевину и објашњавати деци разлику.

Одрасли ће пажљиво посматрати спонтану дечју игру коцкама и активно се укључивати у њу.

4. – 8. мај

СЛИКАЊЕ ПРСТИМА

Игра сликања прстима састоји се у томе да се делови прстију или цела шака умоче у течну боју па се онда на хартији остављају различити отисци или се боја размазује у различитим правцима без неког одређеног циља, једноставно следећи своја тренутна осећања. При томе није битно да се нешто одређено наслика, већ се боје слажу, сливају, мешају и настају случајни и изненађујући ефекти.

Игре бојама и прстима треба организовати више пута. Деци треба најпре указати на све могуће начине употребе шаке и прстију у отискивању и размазивању боја. Могу да се скупе и два или три прста чији врхови дају гроздасте облике.

Деци ћемо понудити и различите облике из простора радне собе да их умачу у боју и отискују на папиру. Посматраће трагове прстију, четкица за сликање, четкица за зубе, аутомобилчића, котрљање лоптице или коцке умочене у боју…

Читаве недеље играћемо се бојама.

Одрасли ће именовати боје и све радње које дете или он сам изводи у овој активности.