20. – 24. април 2015. године

ЖМУРКЕ

Деца се играју у оградици, на тепиху или на обележеним струњачама. Одрасли узима велику мараму или пелену и ставља је на главу детета. „Где је Влада? Нема Владе „ – скине мараму – „а,а,а ево Владе!“ Још једном прекрива главу детета. Оно покушава да скине мараму, одрасли му у почетку помаже, а затим дете само почиње да ставља и скида је са главе. Одрасли наизменично може да сакрива и одрасле, да би дете скидало са њим мараму. Дете може да се налази на рукама одраслог. Други одрасли се крије иза његових леђа и одједном се појављује час са једне, час са друге стране. Одрасли пита:“Где је тета Маријана?“ Тета Маријана се појављује, дете се радује, а одрасли узвикује: „Ево тета Маријане!“.

Слична игра се може организовати скривањем одраслог иза кревета, оградице, завесе, али тако да га дете увек делимично види. Одрасли дозива дете, извирује и подстиче га да га пронађе, а затим се појављује и весело говори: „Ево ме, ту сам!“.

Игра жмурке има за циљ упознавање са именом детета и именима друге деце и одраслих.