3. – 7. новембар

ДВОГЛЕДИ

ЦИЉ: Одрасли, уз дечју помоћ, прави двогледе. Игра двогледом подстиче дете да користи говор. Дете доживљава искуства видом и слухом, а употреба двогледа усмерава дететова чула.

МАТЕРИЈАЛ: Тубе од картона, селотејп, вуница…

АКТИВНОСТ: Одрасли ће почети да прави двогледе. Деца ће прилазити да гледају. Одрасли ће их укључити у процес прављења двогледа у складу са њиховим могућностима. Показаће им, затим, како се користи двоглед и како се извештава о ономе што се види. „Видим јастуке и Ксенију кaко чита књиге“. Деца ће шетати по соби и гледати кроз двоглед. Одрасли ће их подстицати да причају шта виде. Понављаће оно што деца кажу. Ако се двоглед распадне, деца ће помагати да се поправи.

ВАРИРАЊЕ: Млађој деци правићемо двоглед од једне тубе. Она се неће распасти.

Старијој деци ћемо ставити провидну пластику у боји и пустићемо их да гледају једни друге.

Изнећемо двоглед напоље и посматрати природу.

Користићемо и дугачке тубе, као телескоп.

Користићемо тубе да истражујемо звуке. Ставићемо тубу на ухо и слушати. Затим ћемо причати о ономе што се чује.