Дневне архиве: 16. новембра 2014.

24. – 28. новембар

СЛАГАЛИЦЕ

ЦИЉ: Деца се играју са слагалицама које је направио одрасли. Слагалице им помажу да вежбају координацију око-рука и граде основу за учење читања и писања. Деца уче да увиђају сличности и разлике, што је важно за касније читање. Слагање слагалица пружа осећај поверења и задовољства. Двогодишњаци уживају у слагалицама од три или четири дела, мада ће неки волети и слагалице из два дела.

АКТИВНОСТ: Посматраћемо децу да бисмо видели шта раде са слагалицама. Нека деца ће прићи, гледати и додиривати их. Позваћемо их да заједно слажемо слагалицу. Некој деци ће одрасли прво показати како се то ради, а она ће га имитирати. Почеће са слагалицом од два дела, а ако је деца успешно сложе, понудиће им неку са три или четири дела. Одрасли ће посматрати стратегију слагања коју дете користи. Охрабриваће га и помагати му да, што је могуће самосталније, реши задатак.

24. – 28. новембар

ПОНЕДЕЉАК:

старији: Како победити чаробњака? – драматизација

млађи: Шта се добија од? млека, грожђа, кромпира, кукуруза…

УТОРАК:

старији: Како победити чаробњака? – драматизација

млађи: Поучне приче о животињама: “ Црв и лав, Орао и пчела, Коњ и магаре, Права гуска, Корњача и орао, храст и трске… (94)

СРЕДА:

старији: Како победити чаробњака? – драматизација

млађи: Лепе и ружне речи (151)

ЧЕТВРТАК:

млађи: часописи

ПЕТАК:

старији: Радни лист

млађи: „Најбољи пријатељ“ (135)

17. – 21. новембар

ПОНЕДЕЉАК:

старији: Како победити чаробњака? – драматизација

млађи: Правимо о хранилицу за птице

УТОРАК:

старији: Другарство – право и лажно; „Другарска“ Перо Зубац

млађи: Другарство – прича о „Три лептира“ (83)

СРЕДА:

старији: Правимо „Чупка“ за Божићне празнике

млађи: Лукавство, превара – прича о „Три вола“ (77)

ЧЕТВРТАК:

млађи: часописи

ПЕТАК:

старији и млађи: Пасуљ и трава – сејемо семе у различитим условима

17. – 21. новембар

СЛИКАЊЕ ЧЕТКИЦОМ ЗА ЗУБЕ

ЦИЉ: Деца вежбају крупну и ситну моторику док шкрабају и сликају. Сликање је добра прилика за изражавање креативности.

МАТЕРИЈАЛ: четкице за зубе, посуде за боју, папир, детерџент за прање посуђа.

АКТИВНОСТ: Кад деца приђу да виде о каквој се активности ради, објаснићемо им да ће сликати четкицом за зубе. Понудићемо деци папире на којима ће сликати. Показаћемо им како се слика померањем четкице горе-доле, лево-десно по папиру. Говорићемо им док сликају: „Ана, ти помераш четкицу горе и доле. Каква дивна шара.“ Детерџент за судове ће правити балончиће док дете помера четкицу. Питаћемо децу: „Шта је то? Одакле долазе балончићи?“

Деца ће желети да пробају са разни бојама. Дозволићемо им да раде све док сама не кажу да су завршила.