27. – 31. октобар

ПРАВЉЕЊЕ ТЕСТА ЗА ИГРУ

ЦИЉ: Играње тестом је лепа активност која има вишеструки утицај на развој детета. Двогодишњаци су спремни да помажу у прављењу теста. Док се састојци мешају, они могу нешто да науче о узроцима и последицама. Деца уче о својствима састојака и о томе како се мењају када им се додају суви или мокри састојци. Прављење теста пружа и искуство са математичким појмом мерења. Кад се на крају играју са готовим продуктима, деца ангажују креативност и способност решавања проблема.

АКТИВНОСТ: Одрали ће припремити простор и потребан материјал. Позваће децу да виде шта он то ради и да се укључе у прављење теста. Деца могу да помогну да се састојци ставе у посуду. Одрасли ће сваком детету дозволити да ради са кашиком. Мешаће састојке све док се не направи лопта. Кад је тесто добро измешано одрасли ће рећи деци да сада морају својим рукама да доврше посао. Месиће сви заједно по лоптицу док тесто не постане глатко. Ако је лепљиво, одрасли ће додати брашно. Кад заврши са припремом, одрасли ће сваком детету дати лоптицу теста да га ваја како жели.

Док припремају тесто и након тога одрасли ће подстицати децу на говор, објашњаваће све што се ради.

Даће деци оклагију, модле за колачиће, боју за колаче…