22. – 26. септембар

ВОЗ ПРИЈАТЕЉСТВА

ЦИЉ: Деца се претварају да су вагони воза. Ова активност подстиче социјалну интеракцију и креативне покрете. Деца такође увежбавају крупну моторику.

ПРИПРЕМА: Читаћемо деци књигу о возовима како би сазнали шта деца знају о њима. Да ли знају за локомотиву, вагоне, сирену којом се оглашава воз и како се воз оглашава. Ова активност се најбоље одвија са двоје, троје деце.

АКТИВНОСТ: Одрасли ће предложити деци да направе „воз пријатељства2. То ће им показати са једним дететом. Он ће бити „локомотива“, а дете „вагон“. Одрасли ће рећи:  „Укрцавање!“ и кретаће се по соби имитирајући звук воза. Затим ће помоћи деци да пронађу пара за возић. Једно дете ће бити „локомотива“, друго „вагон“. Правиће звукове као воз који се креће и претвараће се да дувају у пиштаљку. Након неколико минута зауставиће се сви возићи у „станици2. Локомотиве и вагони ће заменити места, а затим ће поново кренути на пут.

Спајаћемо активније двогодишњаке са млађом и мирнијом децом како би их научили да раде заједно.

ПРОДУЖЕТАК И ВАРИРАЊЕ: Пустићемо деци песмицу „Ивин воз“, кретаћемо се у ритму песме и певаћемо је заједно.

Када деца савладају игру у паровима, покушаћемо да направимо воз са троје, четворо деце.

Направићемо воз од амбалажног материјала. Деци ћемо дати боје да га нашарају како желе.