Дневне архиве: 15. септембра 2014.

29. септембар – 3. октобар

МОГУ ДА ПОГОДИМ ШТА ЈЕ ТО

ЦИЉ: Ова активност је увод у когнитивну способност схватања постојаности предмета, кад дете зна да предмет постоји иако га не види. У овој активности дете учи. 1) да препознаје предмете по осећају, кад предмети нису ту; 2) да препознаје предмете  кад их види у различитим контекстима и 3) да препознаје класе предмета који су слични, као што су лишће, коцке, кругови.

МАТЕРИЈАЛИ: дрвене коцке, мале пластичне играчке, животиње, шоље, звона, лопте,, кључеви, кашике, чарапе… пешкир или папирна кеса.

АКТИВНОСТ: Након што детету покажемо два или три предмета која су му позната, ставићемо их испод пешкира и замолићемо га да стави руке испод пешкира и осети предмете. Онда ћемо му тражити да нам да један од тих предмета, а да не гледа испод пешкира.

Два или три предмета ћемо ставити у папирну кесу и замолићемо дете да нам дода један од њих без гледања у кесу.

Направићемо малу платнену торбу и у њу ћемо ставити различите предмете. Тражићемо од детета да открије шта је у торби, а да при том не гледа унутра. У торбу ћемо ставити лишће, комад воћа, чарапу, четку за косу или неки други детету познат предмет.

ПРОДУЖЕТАК И ВАРИРАЊЕ: Док шетамо са децом по парку сакупљаћемо лишће, кестен, жирове, шишарке, гранчице и слично. Ставићемо их у торбу и тражићемо од детета да погоди шта има у руци.

22. – 26. септембар

ВОЗ ПРИЈАТЕЉСТВА

ЦИЉ: Деца се претварају да су вагони воза. Ова активност подстиче социјалну интеракцију и креативне покрете. Деца такође увежбавају крупну моторику.

ПРИПРЕМА: Читаћемо деци књигу о возовима како би сазнали шта деца знају о њима. Да ли знају за локомотиву, вагоне, сирену којом се оглашава воз и како се воз оглашава. Ова активност се најбоље одвија са двоје, троје деце.

АКТИВНОСТ: Одрасли ће предложити деци да направе „воз пријатељства2. То ће им показати са једним дететом. Он ће бити „локомотива“, а дете „вагон“. Одрасли ће рећи:  „Укрцавање!“ и кретаће се по соби имитирајући звук воза. Затим ће помоћи деци да пронађу пара за возић. Једно дете ће бити „локомотива“, друго „вагон“. Правиће звукове као воз који се креће и претвараће се да дувају у пиштаљку. Након неколико минута зауставиће се сви возићи у „станици2. Локомотиве и вагони ће заменити места, а затим ће поново кренути на пут.

Спајаћемо активније двогодишњаке са млађом и мирнијом децом како би их научили да раде заједно.

ПРОДУЖЕТАК И ВАРИРАЊЕ: Пустићемо деци песмицу „Ивин воз“, кретаћемо се у ритму песме и певаћемо је заједно.

Када деца савладају игру у паровима, покушаћемо да направимо воз са троје, четворо деце.

Направићемо воз од амбалажног материјала. Деци ћемо дати боје да га нашарају како желе.

15. – 19. септембар

ВЕЛИКИ ПОКРЕТИ, МАЛИ ПОКРЕТИ

ЦИЉ: Деца истражују крупну моторику, тако што трче или скачу и ситну моторику, тако што користе руке кад се играју мањим предметима. Овом активношћу дете учи да успоставља координацију великих, малих, брзих и спорих покрета.

МАТЕРИЈАЛИ: Музуички инструменти, шарене мараме, парчићи тканина јаких боја, папирне траке, греда за одржавање равнотеже, лопте разних величина.

ПРИПРЕМА: Одредићемо простор за вежбање у којем дете може слободно да се креће.

АКТИВНОСТ: Пустићемо музику различитог темпа и подстакнућемо дете да се помера у ритму и да игра. Показаћемо му како да се и даље помера када му дамо да држи мараму, траку од папира или траку од тканине.

Одрасли ће марширати у лаганом и брзом ритму. Охрабриће дете да га имитира. Промениће ритам марширања, по неком другом обрасцу, на пример: два пута брзо, једном полако, два пута брзо, пауза, два пута брзо… Подстакнуће дете да га имитира.

Играће једноставне игре, на пример певање песмица уз просте покрете рукама, тапшање или ударање ногама о под. Тражиће од детета да га опонаша. Одрасли ће скакутати са дететом држећи се за руке.

Вежбаћемо дете да прелази са столице на столицу, држећи га за руке. Покушаћемо да га мотивишемо да скочи на под, пазећи на његову безбедност. Играћемо се лоптама различитих величина: котрљање, добацивање, хватање… играћемо игре које подразумевају трчање и скакутање.