25. – 29. август

КУТИЈЕ ЗА ШТИПАЉКЕ

Циљ: дете ређа штипаљке по ивици кутије. Ова активност представља вежбање ситне моторике. Држање штипаљки врховима прстију јесте вежба за касније држање оловке. Дете уједно вежба и координацију око – рука.

Материјали: кутија за ципеле и штипаљке у боји

Активност: Када се дете приближи, објаснићемо му игру речима: „Штипаљке иду на ивицу кутије, овако. Можеш ли ти да ставиш штипаљку на ивицу кутије?“ Дозволићемо детету да то самостално уради. Помагаћемо ако је потребно. Уз практичну, добиће и вербалну подршку речима: „Нина, то што радиш је веома тешко.“

Бројаћемо постављене штипаљке, показујући једну по једну. То утиче на формирање основа за појам о броју, у овом случају реч је о коресподенцији један према један. Кад дете заврши предложићемо му да врати штипаљке у кутију.

Продужетак и варирање: Правићемо низ од штипаљки качећи једну за другу. Покушаћемо да обликујемо воз, високу кулу, дрво…

Причаћемо о бојама и правити скупове од штипаљки исте боје. На папиру у боји правићемо отиске уз помоћ штипаљки.