18. – 22. август

БАЦАЊЕ ЛОПТИ

Циљ: Дете убацује лопту у кутију или корпу. Ово искуство омогућава вежбање бацања предмета, координацију покрета и координацију око-рука. Бацање лопте до одређеног места је тешка вештина коју треба увежбавати, а ова активност пружа могућност да се почне са том врстом учења.

Материјали: шест малих лопти, величионе тениских лоптица

Активност: Када дете допузи или дохода до обележеног места, одрасли га уводи у активност речима: „Данијела, хајде да се играмо!. Убаци лопту у кутију.“ Одрасли ће показати детету како да то уради. Када дете буде покушавало описиваће речима шта оно ради и похвалиће га. Ако дете испусти лопту, без бацања, помоћи ће му да направи одговарајући покрет руком у правом тренутку. То је вештина коју треба да увежбава.

Старијој деци одрасли ће отежавати задатак (бацање са веће удаљености, бацање лопте одређене боје, хватање, доношење, премештање…).

Продужетак и варирање:

• Користићемо лопте различите величине
  • Направићемо лоптице од чарапа, од папира…
  • За старију децу, нацртаћемо лице неке животиње на кутији, тако да отвор представља уста. Позваћемо децу да „нахране животињу“.