1. – 5. септембар

ЗНАМ СВОЈЕ ИМЕ

Циљ: Дете ће изговарати своје име било кад га неко пита: „Како се зовеш?“ или спонтано, кад се представља.

Материјали: два телефона

Активност: Користећи телефоне играчке, претвараћемо се да телефоном зовемо дете, а оно треба да одговори на другом телефону. Питаћемо: „Ко је то?“ или „Да ли је то Алекса?“ Подстицаћемо дете да понавља своје име, рецимо речима: „Ово звучи као дека, да ли си сигуран да си ти Алекса?“

Често ћемо током дана изговарати име детета. Говорићемо, на пример: „Сад Петру облачим ципеле.“ „Сада Ивони дајем ручак“. Када дете почне да користи нову реч или гест, као што је показивање на неки предмет, проширићемо цео поступак тако што ћемо рећи: „Марина хоће нову књигу.“ Или „Ема хоће да пође напоље.“

Постављаћемо детету питања која га наводе да изговори своје име, на пример: „Ко носи ове ципелице?“ или „Ко жели гуралицу?“ „ Ко једе чинију супе?“Играћемо се испред огледала и при том питати дете: „Ко је то?“