3. – 7. март

ЛОПТЕ И ЦЕВИ

Циљ: Дете убацује лопте у цеви и експериментише са величинама. Уз то, проузрокује да лопте нестају и поново се појављују. Дете учи појмове велико и мало. Експериментисање са нестајањем и појављивањем предмета помаже деци овог узраста да схвате појам постојаности предмета.

Активност: Посматраћемо децу док истражују материјале које смо им припремили. Показаћемо им како да убацују лоптице у цеви. Кад је лопта превелика, подстакнућемо дете да тражи другу лоптицу одговарајуће величине. Деца ће сигурно имати још идеја како да користе копте и цеви.

Продужетак и варирање: Млађа деца ће сигурно експериментисати одвојено са лоптама и цевима. Старија деца ће уживати да ове две врсте материјала користе заједно. Нека деца ће бити одушевљена цевима. Видећемо да ли за њих можемо да пронађемо врло дугачке цеви. Покушаћемо да убацимо мале аутомобилчиће у цеви.