4. – 8. новембар

КОЛАЖ ОД ПАПИРА

Циљ: Дете кида папир и лепи његове делове. Ова активност развија креативност и вежба координацију око-рука. Групни пројекат попут овог развија социјалну свест.

Материјали: комадићи папира у боји или слике из старих часописа

лепак и дрвени штапићи

велики папир на којем ће се лепити

Активност: Рећи ћемо деци да праве слику од комадића папира. Показаћемо им како да цепкају папир. Објаснићемо им да могу да цепају комаде различите величине. Док цепкају папир, причаћемо им о звуку који се тада чује. Указаћемо им на различите боје папира. Показаћемо им како да лепе мале комадиће папира на великом папиру. Нека деца ће желети да целу слику украсе и бојицама.

Неку децу ће занимати само цепкање папира, а не и лепљење. Она могу да цепају и комадиће стављају у посуде из којих ће узимати друга деца. Цепкање папира пружа задовољство и добро је за изражавање осећања. Неки двогодишњаци ће више бити заинтересовани за лепљење. Пустићемо их да залепе пуно сличица. Помоћи ћемо им да открију која је количина лепка потребна за слике различитих величина. То може да буде групни пројекат. Бојицама ћемо написати име детета на раду.

Користићемо различите врсте папира, различите текстуре различито звуче док се цепкају.