Дневне архиве: 8. октобра 2013.

21. – 25. октобар

ОТИСКИВАЊЕ КРУГОВА

Циљ: Дете користи различите предмете кружног облика и боји их како би могло да отискује кругове. Ова активност подстиче развој креативности и добра је за вежбање ситне моторике. Дете се упознаје са различитим величинама кругова.

Материјали: разноврсни предмети кружног облика – поклопци кутија, затврачи спрејева, мале пластичне кутије…

мала посуда за боју

велики папир за отискивање

Активност: Деци ћемо рећи да праве кругове. Показаћемо им како да ставе предмет кружног облика у боју и акко да га отисну на папиру. Охрабрићемо децу да отискују различите предмете. Док радимо, разговараћемо са децом о предметима, бојама и отискивању.

Нека деца ће бити одушевљена отискивањем. Неку ће више интересовати боја. Она ће стављати своје руке у боју и отискивати прсте, дланове. Причаћемо са њима о отисцима које остављају. Подстицаћемо их да прстићима исцртавају кругове.

Продужетак и варирање

Размишљаћемо о отискивању других облика, као што су троуглови и квадрати. Потражићемо предмете који ће отискивањем дати такве облике. То могу да буду и наше коцке за грађење.

Уклапаћемо боју са бојом предмета који отискујемо

14. – 18. октобар

КУГЛАЊЕ СА ФЛАШАМА

Циљ: Деца користе флаше за игру куглања. Котрљањем лопте деца вежбају крупну моторику и координацију око-рука. Ова игра им помаже и да схвате однос узрока и последице када лопта удари флаше и обори их. Кад се деца играју заједно, као у овој игри, она уче да сарађују и чекају свој ред.

Материјали: шест до осам пластичних флаша

мала количина песка

велика и тешка лопта

Активност: Деци која су заинтересована, покажемо како да закотрљају лопту и погоде флаше. Помоћићемо првом пару деце да се играју, предлажући им да једно поставља флаше, док их други обара. После тога, могу да замене места. Разговараћемо са децом о томе шта се дешава кад лопта удари у флаше и када једна флаша падне на друге. Питаћемо децу какав се звук при том чује.

Продужетак и варирање

Млађа деца ће уживати само у котрљању лопте. Она такође воле да трче за лоптом. За то ћемо користити велику мекану лопту.

Пробаћемо ову активност напољу и разговарати са децом о томе како се лопта котрљана различитим површинама